Melody Karvonen

Olen jäänyt 1.1.2019 eläkkeelle Suomen Vanhempainliitosta lähes 10 vuoden työrupeaman päätteeksi.

Töissä

Vanhempainliitossa työskentelin keväästä 2010 lähtien. Työssäni olen tukenut varhaiskasvatuksen ja koulujen henkilöstöä, perhetyötä tekevien laitosten ja järjestöjen ammattilaisia sekä vanhempaintoimijoita kulttuurisensitiivisen kohtaamisen ja maahan muuttaneiden perheiden tukemisessa sekä monikulttuurisuustaitojen kehittämisessä. Yhdessä työparini Merja Korhosen kanssa olemme vuosien ajan kehittäneet menetelmiä, esimerkiksi maahanmuuttajaperheisiin keskittyvää mentoritoimintaa.

Osaamiseni pohjautuu omakohtaiseen maahanmuuttokokemukseen, monivaiheiseen elämääni sekä yli 30 vuoden työkokemuk­seeni.

Vapaalla

Minulla on jatkuvan oppimisen jano. Haluan syventää ymmärrystäni elämän, yhteiskunnan ja koko ihmiskunnan tärkeimmissä asioissa. Siksi vietän vapaa-aikaani mieluiten merkityksellisten keskustelujen ja pohdintojen merkeissä. Osallistun kiinnostaviin opintopiireihin, järjestän kotonani säännöllisesti teemakeskusteluiltoja ja vietän laadukasta aikaa ystävieni ja perheeni kanssa. Olen iloinen neljän lapsen äiti ja kuuden lapsenlapsen isoäiti. Perhe merkitsee minulle paljon.

Palautetta työstäni

”Olen saanut paljon positiivista palautetta sinun koulutuksesta! Yksi eläkkeelle jäävä henkilö kertoi luennon aikana ymmärtäneensä aivan eri tavalla Suomeen muuttavien ihmisten elämää ja päätti aloittaa vapaaehtoistyön auttaakseen ulkolaisia kotoutumaan.”

”Kiitos vielä luennostasi! Nostit esiin monia sellaisia asioita, joista meillä ei ollut aavistustakaan.”

Eräs opettaja Facebookissa: ”Ehkä elämän parhaiten käytetty yt-aika”.

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372

anri.leveelahti@vanhempainliitto.fi

Tuija Metso

Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371

tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Sari Haapakangas

KT Erityiskasvatuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599

sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Veera Repo-Väätäinen

Projektiasiantuntija

+ 358 41 312 1879

veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+358 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Mäkelä (ent. Pitkäniemi)

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.makela@vanhempainliitto.fi

Outi Leveäoja

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220

outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi

Saija Ohtonen-Jones

Toiminnanjohtaja / Executive Director

+358 40 577 8815

saija.ohtonen-jones@vanhempainliitto.fi