Outi Leveäoja

Outi Leveäoja
Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220
outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Töissä

Ratkaistaan yhdessä! -hankkeen asiantuntijana saan jatkaa Vanhempainliitossa Hengitysliitolla tehdyn kolmivuotisen hanketyön pohjalta. Työssäni keskityn sisäilmasta oireilevien ja sairastavien lasten sekä heidän perheidensä auttamiseen, vertaistuen tarjoamiseen, neuvonnan antamiseen ja vaikuttamistyön tekemiseen. Lapsille ja nuorille suunnatut avun ja tuen muodot osuvat parhaiten kohdilleen, kun niiden kehittämistä saan tehdä yhteistyössä vanhempaintoimijoiden, koulujen, kunnan toimijoiden sekä lasten asioihin perehtyneiden yhteistyökumppanien kanssa. Lasten asiat ja koulumaailma ovat minulle tuttu työkenttä aikaisemmalta työhistorialtani.

Vapaalla

nautin luonnon keskellä, järven rannalla olevan kotimme pihapiirissä touhuilemisesta ja hitaasta olemisesta. Luontopuutarhan hoito, kivien siirtely paikasta toiseen sekä järvipulahdukset ovat parhautta päivissä. Luonnossa liikkuminen yksin tai yhdessä – hiljaa tai keskustellen antavat hyvää vastapainoa ja pysähtymisen mahdollisuuden kuunnella omiakin ajatuksia tässä hektisessä elämän menossa. Aikuistuvien lasten elämän seuraaminen ja tukeminen sekä keskusteluyhteyden vaaliminen erilaisista mielipiteistäkin huolimatta pitävät mielen virkeänä ja kirkkaana. Ilonpisaroita riittää joka päivälle!

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

Tuija Metso

Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371

tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Sari Haapakangas

KT Erityiskasvastuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599

sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Veera Repo-Väätäinen

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372

veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+354 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Pitkäniemi

Asiantuntija / Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.pitkäniemi@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi

Saija Ohtonen-Jones

Toiminnanjohtaja / Executive Director

+358 40 577 8815

saija.ohtonen-jones@vanhempainliitto.fi