Veera Repo-Väätäinen

Veera Repo-Väätäinen
Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372
veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Töissä

Järjestötoiminnan asiantuntijana pääsen tekemään tärkeää työtä yhdessä vanhempaintoimijoiden kanssa; ohjaan, neuvon sekä suunnittelen ja organisoin koulutuksia ja tapahtumia jäsenyhdistyksillemme. Olen mukana myös edistämässä lasten ja nuorten hyvinvointiasioita Lasten terveysfoorumissa, Harrastamisen Suomen malli -verkostossa sekä Koulurauha-ohjelmassa. Siirryin Vanhempainliittoon maaliskuussa 2021 varhaiskasvatuksen maailmasta. Katselen ympärilleni kasvatustieteilijän näkökulmasta.

Vapaalla

Vapaa-ajallani luen lapsilleni kirjoja, leikin ja höpsöttelen. Juoksen, käyn kuntosalilla, kuuntelen äänikirjoja ja rauhoitan mieltäni mindfulnessin avulla. Musiikki, kirjoittaminen ja taiteet ovat minulle myös tärkeitä voimanlähteitä.

Olen mukana perhehoitajien vapaaehtoistoiminnassa sekä pienimpien lastemme päiväkodin ja koulun vanhempainyhdistyksissä. Vanhemmat lapsemme ovat lentäneet jo pesästä ja minulla on kunnia toimia Mammana suloiselle pienelle lapsenlapsellemme.

Kesäisin vietän perheeni kanssa aikaa rakkaassa kesäpaikassamme Keski-Suomessa ja muutoin metsän laidalla Espoon kodissamme.

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

Tuija Metso

Va. toiminnanjohtaja, Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371

tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Sari Haapakangas

KT Erityiskasvastuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599

sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+354 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Pitkäniemi

Asiantuntija / Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.pitkäniemi@vanhempainliitto.fi

Outi Leveäoja

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220

outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi