Suomen Vanhempainliiton tavoitteena on vahvistaa kodin ja koulun yhteistyötä, tukea lasten kasvua, oppimista sekä hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä niin päiväkodeissa, kouluissa kuin toisen asteen oppilaitoksissa.
Haemme liittoon uusia johtokunnan jäseniä. Liiton johtokunta päättää liiton strategisista linjauksista. Johtokunta seuraa liiton talous- ja toimintasuunnitelman toteutumista ja ottaa kantaa ajankohtaisiin vaikuttamisen kysymyksiin.
Johtokuntaan haetaan jäseniä erovuoroisten tilalle
Johtokunnassa ovat erovuorossa puolet johtokunnan jäsenistä.
Ehdokkailta odotetaan yhteistyötaitoja, kehittävää otetta sekä sitoutumista tehtävään. Johtokuntatyöskentelyssä arvostamme, että sen eri jäsenillä on kokemusta tai osaamista esimerkiksi johtamisesta, viestinnästä, taloudesta, verkostoitumisesta tai yhdistysten luottamustehtävistä. Toivomme hakijoiksi eri taustalla tulevia henkilöitä ympäri Suomea, jotta Vanhempainliiton toiminnan kehittämiseen saadaan erilaisia näkemyksiä.
Johtokunnan jäsenten kausi on kaksivuotinen. Jäsenten odotetaan osallistuvan vuosittain noin 6–8 kokoukseen sekä valmistautumaan hyvin kokousmateriaaleihin. Kokouksista osa järjestetään etänä ja osa, noin 2–3 kokousta, lähitapaamisina Helsingissä. Kokoukset ovat iltaisin tai viikonloppuina, matkakulut kokouksiin korvataan. Johtokunnan jäsenillä on myös mahdollisuus osallistua eri työryhmien työskentelyyn.
Kaikki Vanhempainliiton jäsenyhdistykset voivat asettaa ehdotuksia johtokunnan jäseniksi. Vaalitoimikunta jatkoi ehdokkaiden asetteluaikaa 5.10.2025 asti. Valinnat tehdään Helsingissä pidettävässä liittokokouksessa 23.11.2025. Liittokokoukseen on mahdollista osallistua myös etäyhteydellä.
Ohjeet jäsenyhdistykselle ehdotuksen tekemiseen:
Etsikää vanhemmista sopiva ehdokas, jota haluatte esittää johtokunnan jäseneksi ja tehkää yhdistyksessänne päätös henkilön esittämisestä.
Varmistakaa ehdokkaalta suostumus ehdokkuuteen.
Täyttäkää ehdokaslomake ja lähettäkää se viimeistään 5.10.2025.
Laittakaa ylös liittokokouspäivä 23.11.2025 ja valitkaa jäsenyhdistyksestänne edustaja päättämään valinnoista. Myös ehdokas itse voi toimia yhdistyksen edustajana liittokokouksessa. Jos eri henkilö on yhdistyksenne liittokokousedustajana kuin ehdokas itse, kannustakaa ehdokasta tulemaan esittäytymään liittokokoukseen – näin ehdokas tulee tutuksi kokousedustajille ja mahdollisuus tulla valituksi paranee.
Ohjeet ehdokkaalle:
Kerro omalle jäsenyhdistykselle kiinnostuksestasi Vanhempainliiton luottamustehtävään. Tutustu hakulomakkeessa kysyttyihin tietoihin ja anna jäsenyhdistyksellenne tarvittavat tiedot.
Kun jäsenyhdistys on päättänyt ehdottaa sinua, laita liittokokouspäivämäärä kalenteriin ja osallistu kokoukseen. Valmistaudu etukäteen esittäytymään liittokokouksessa.
Vaalitoimikunta lähestyy sinua hakuajan jälkeen ja ohjeistaa tarkemmin prosessin etenemisestä. Vaalitoimikunta pyytää sinulta lisäksi tarkentavia tietoja mm. ehdokasesittelyä varten.
Lomake ehdokkaiden asettamiseen on sulkeutunut.
Uudet johtokunnan jäsenet valitaan liittokokouksessa 23.11.2025.
Lisätietoja:
Juha Latva-Nikkola, vaalitoimikunnan puheenjohtaja, juha.latva-nikkola@kolumbus.fi
Kalle Nikander, vaalitoimikunnan sihteeri, kalle.nikander@vanhempainliitto.fi
Lue johtokunnan jäsenen Reet Einlan kokemuksia johtokuntatyöskentelystä:
Voimavarana vanhemmat – oletko seuraava johtokunnan jäsen?
Lue lisää liittokokousviikonlopusta:
- Yhdistysseminaari launataina 22.11.2025 klo 11-15 (kahvit klo 10 alkaen)
- Liittokokous sunnuntaina 23.11.2025 klo 10 (valtakirjantarkastus ja kahvit klo 9 alkaen)