Saija Ohtonen-Jones

Saija Ohtonen-Jones
Toiminnanjohtaja / Executive Director

+358 40 577 8815
saija.ohtonen-jones@vanhempainliitto.fi

Töissä

Tärkein tehtäväni Vanhempainliiton toiminnanjohtajana on palvella ympärilläni olevaa, sitoutunutta ja huikean osaavaa asiantuntijajoukkoa ja varmistaa panoksellani heille paras mahdollinen työympäristö ja lukuisat onnistumisen kokemukset. Lisäksi johdan Liiton johtokunnan arvokkaalla tuella yhteistä työtä liiton ja sen toiminnan kehittämiseksi. Kuuntelen tarpeita ja toiveita ja tunnustelen kehittymisen paikkoja ja mahdollisuuksia, jotta voimme rakentaa kodin, koulun ja varhaiskasvatuksen välille yhteistyötä lasten ja perheiden parhaaksi. Vastaan myös Liiton taloudesta ja yhteistyöstä monien liitolle tärkeiden yhteistyökumppaneiden kanssa.

Vapaalla

Vapaa-ajallani tykkään lönkötellä metsäpoluilla, puuhailla monenmoista perheen kanssa sekä lukea ja kuunnella e-kirjoja. Jos aikaa riittää, yritän myös vaikuttaa tärkeänä pitämiini asioihin – tällä hetkellä paikallisen seurakunnan neuvostossa ja valtuustossa.

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

Tuija Metso

Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371

tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Sari Haapakangas

KT Erityiskasvastuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599

sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Veera Repo-Väätäinen

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372

veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+354 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Pitkäniemi

Asiantuntija / Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.pitkäniemi@vanhempainliitto.fi

Outi Leveäoja

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220

outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi