Tuija Metso

Tuija Metso
Va. toiminnanjohtaja, Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371
tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Töissä

Työni kytkeytyy monella tavalla kodin ja koulun yhteistyön teemojen ympärille: kehitän, koulutan, viestin ja opastan vanhempia siihen liittyvissä kysymyksissä. Näkökulmani on vahvasti vanhempien osallisuutta, hyvää vuorovaikutusta ja yhdessä toimimista painottava. Seuraan aktiivisesti koulumaailman kehitystä ja tuon erilaisissa työryhmissä esiin vanhempien ääntä ja näkökulmaa. Työhöni kuuluu myös tutkimusta sekä monenlaisten kannanottojen ja lausuntojen kirjoittamista.

Vapaalla

Vapaa-aikani kuluu perheen, ystävien, liikunnan ja kulttuuririentojen merkeissä. Erityistä iloa elämääni tuovat kaksi ihanaa lapsenlasta.

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Sari Haapakangas

KT Erityiskasvastuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599

sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Veera Repo-Väätäinen

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372

veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+354 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Pitkäniemi

Asiantuntija / Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.pitkäniemi@vanhempainliitto.fi

Outi Leveäoja

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220

outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi