Sari Haapakangas

Sari Haapakangas
KT Erityiskasvastuksen asiantuntija / PhD, Consultant for Barrier-Free Education

+358 40 675 7599
sari.haapakangas@vanhempainliitto.fi

Töissä

Työskentelen yhdenvertaisuusasioiden parissa työparini Aslak Rantakokon kanssa. Toimintamme tarkoituksena on levittää ja kehittää yhdenvertaisuutta edistäviä käytänteitä koulussa ja vanhempaintoiminnassa. Toimipisteemme sijaitsee Oulussa, Kumppanuuskeskuksessa.

Olen taustaltani luokanopettaja, erityisopettaja, opettajankouluttaja ja tutkija. Työmme pohjautuu Vanhempainliiton erityislasten ja perheiden osallisuutta edistäneeseen EPeLI-hankkeeseen, vanhempaintoimintaa lasten osallisuuden tukijoina tarkastelleeseen VALOSA-hankkeeseen, sekä monikulttuurisuushankkeisiin.

Vapaalla

vietän aikaa läheisteni kanssa ja lataan akkuja kuorossa, lenkkipolulla ja kuntosalilla. Luen paljon, mökkeilen ja harrastan päivittäin Qi-gongia hyvinvointini tueksi. Uusperheessämme on neljä ihanaa poikaa.

Ihmisenä olo on minulle jatkuvaa oppimista, kasvamista, luopumisen ja rakastamisen harjoittelua yhdessä toisten kanssa. Opettelen hyväksymään omaa keskeneräisyyttäni ja arvostamaan sekä itseäni, että muita omana itsenään. Lasten kasvaessa ja iän karttuessa alkaa olla tilaa myös omien tarpeiden kuuntelulle ja omastakin hyvinvoinnista ja jaksamisesta huolehtimiselle. Ohjenuorani elämän kinkkisissä tilanteissa on kysymys: Mikä palvelee kaikkien osapuolten korkeinta hyvää? Luotan siihen, että elämä kantaa.

Muu henkilöstö

Laura Klemetti

Perhetyön asiantuntija / Consultant for Family work

+358 44 974 9500

laura.klemetti@vanhempainliitto.fi

Leena Herlevi-Valtonen

Viestinnän asiantuntija / Communications Specialist

+358 44 755 1369

leena.herlevi-valtonen@vanhempainliitto.fi

Anri Leveelahti

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

Tuija Metso

Va. toiminnanjohtaja, Erityisasiantuntija / Senior Consultant

+358 44 755 1371

tuija.metso@vanhempainliitto.fi

Merja Korhonen

varhaiskasvatuksen asiantuntija / Consultant for Early Childhood Education

+358 44 341 4064

merja.korhonen@vanhempainliitto.fi

Aslak Rantakokko

Yhdenvertaisuusasiantuntija / Consultant on Equality Matters

+358 40 721 1300

aslak.rantakokko@vanhempainliitto.fi

Minna Palmu

Toisen asteen koulutuksen asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 41 313 5634

minna.palmu@vanhempainliitto.fi

Anne Viitala

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1374

anne.viitala@vanhempainliitto.fi

Veera Repo-Väätäinen

Järjestötoiminnan asiantuntija / Consultant for NGO and Development

+358 44 755 1372

veera.repo-vaatainen@vanhempainliitto.fi

Ville Koikkalainen

Yhteisötyön asiantuntija, Chillisti mukana! -hanke

+358 50 592 2554

ville.koikkalainen@vanhempainliitto.fi

Mervi Vilhunen

Talous- ja HR-koordinaattori / Finance and human resources

+354 44 755 1370

mervi.vilhunen@vanhempainliitto.fi

Minna Pitkäniemi

Asiantuntija / Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 41 318 3737

minna.pitkäniemi@vanhempainliitto.fi

Outi Leveäoja

Asiantuntija, Ratkaistaan yhdessä -hanke

+358 50 440 4220

outi.leveaoja@vanhempainliitto.fi

Pinja Front

Järjestöviestijä / Communications Coordinator

+358 41 319 6115

pinja.front@vanhempainliitto.fi